Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής (1-0) του ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πίττας.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού έφτασαν τους 47 βαθμούς και βρίσκονται μόνοι στην κορυφή ενώ οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στους 24 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Σε αυτό το διάστημα ο γηπεδούχος Απόλλωνας είχε την κατοχή και την υπεροχή ενώ δημιούργησε περισσότερες τελικές προσπάθειες. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καλός και κινήθηκε στην μετριότητα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, ήταν καλύτερος από τον ΑΠΟΕΛ δημιουργώντας ευκαιρίες.

Τελικά η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 73ο λεπτό. Ο Μπίσεβαρ βρήκε τον Πίττα εντός περιοχής, αυτός έκανε ωραίο κατέβασμα και τελείωμα της φάσης νικώντας τον Σίλβα για το 1-0.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας με το υπέρ του σκορ έριξε ρυθμό ενώ ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε λίγο, έφτιαξε φάσεις όμως δεν ήταν ουσιαστικός με αποτέλεσμα να μην βρει το τέρμα της ισοφάρισης.

Αυτός είχε ως αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-0 μέχρι το τέλος.