Νίκος Σοφιόπουλος
Απεσταλμένος Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής

Χρυσό κορίτσι του Κυπριακού Στίβου αναδεικνύεται αυτό το καλοκαίρι η Λεοντία Καλλένου. Στους Κοινοπολιτειακούς αγώνες Νέων που διεξάγονται στο “Isle of Man” κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Άλμα εις Ύψος, με επίδοση 1.79μ. Η 17χρονη αθλήτρια, έκανε για άλλη μια φορά, το καλύτερο της άλμα στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα, αφού μέχρι το 1.76μ ήταν στην ίδια θέση με την αθλήτρια από τη Σάντα Λουσία. Το άλμα της στα 1.79μ. ήταν ιδανικό και υπερέβη το ύψος με την πρώτη προσπάθεια, παρά τις πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες την ώρα του αγώνα με κύριο χαραχτηριστικό τον δυνατό αέρα αλλά και το κρύο, χαρίζοντας έτσι στην Κύπρο το πρώτο της χρυσό μετάλλιο. Την απονομή στην Καλλένου έκανε ο Πρόεδρος της ΚΟΕ κ. Ουράνιος Ιωαννίδης. Σημειώνεται ότι η αθλήτρια τους τελευταίους 12 μήνες ήταν 4η στους Ολυμπιακούς Νέων, 2η στους Πανευρωπαϊκούς Νέων και τώρα Χρυσή νικήτρια στους Κοινοπολιτειακούς δείχνοντας ότι στην ηλικία της συγκαταλέγεται στις κορυφαίες του κόσμου.
Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για την Κύπρο στο “Isle of Man”, αφού είχε προηγηθεί την Παρασκευή το χάλκινο της Μερόπης Παναγιώτου στα 1500μ. Η αθλήτρια φανερά κουρασμένη δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 800μ. αφού τερμάτισε 4η στην πρώτη προκριματική σειρά με χρόνο 2.23.07. Η Κύπρος μία μέρα πριν την ολοκλήρωση των αγώνων βρίσκεται στη 10η θέση του πίνακα των μεταλλίων σε σύνολο 71 χωρών.

Στη Γυμναστική ο Μιχάλης Κρασιάς συμμετείχε στον τελικό του Σύνθετου καταλαμβάνοντας την 6η θέση με συνολική συγκομιδή 77.300 βαθμών. Ανά αγώνισμα έλαβε στο Έδαφος 13.700, στον Ίππο 11.800, στο Άλμα 12.850, στους Κρίκους 13.500, στο Δίζυγο 11650 και στο Μονόζυγο 13.800. Στο τελευταίο αγώνισμα πήρε την καλύτερη βαθμολογία απ όλους τους διαγωνιζομένους, αλλά στο αγώνισμα αυτό δε μετέχει στον τελικό του ατομικού που γίνεται την Κυριακή.

Στην Ποδηλασία ο Χρίστος Λοΐζου είχε πολύ καλή παρουσία αφού τερμάτισε  11ος σε σύνολο 45 αθλητών, στον αγώνα των 90Km με χρόνο 2.37.22

Στην Κολύμβηση ο Ιάκωβος Χατζηκωνσταντίνου ήταν 6ος στην τελική σειρά των 1500μ. με χρόνο 16.02.22. Στον πρωινό προκριματικό στα 100μ. Ελεύθερο, ο Όμηρος Ζάγκας ήταν 5ος στη σειρά του με 52.70, καταλαμβάνοντας τη 14η θέση σε σύνολο 28 αθλητών.